LabVIEW Nedir?

labview

Ölçme ve enstrümantasyon odaklı olarak geliştirilen LabVIEW (Laboratuary Virtual Instruments For Engineering Workbench) bir yazılım üretme platformu olarak diğer yapısal ve nesne tabanlı programlama dillerinin hemen hemen tüm yeteneklerini içeren bir görsel programlama dilidir.

Sahip olduğu modüler yapıdaki birçok fonksiyonu ve Express VI’ları ile programlama sürecini şaşırtıcı derecede basitleştirir ve hızlandırır. National Instruments Firması tarafından üretilmiş ve LabVIEW ile entegre çalışabilen çeşitli donanımlar bir çok mühendislik uygulamalarında veri toplama, analizi ve sunumu aşamalarında çok hassas ölçümler yapmayı sağlar.

LabVIEW grafiksel programlama dili teknolojisi (GPL) ile programlamada yeni bir dönemi başlatmıştır. GPL metin tabanlı kodlama yerine tamamen sembolleştirilmiş komut setine sahiptir. Dolayısı ile komut ezberleme zorluğunu ortadan kaldırmıştır. Programcı paletlerden ihtiyacı olan fonksiyonları alarak bir akış şeması oluşturur gibi yazılım üretebilmektedir. Bunun yanı sıra Express VI’lar ile sadece girişleri ve çıkışları bağlamak suretiyle onlarca programı çok kısa bir süre içerisinde üretebilir. Böyle bir işlem, diğer programlama dilleri ile çok daha uzun bir zaman dilimine ihtiyaç duyulmaktadır.

Yazar: ibrahim YAPICI (9 Posts)

Takım ruhuna önem veren, hızlı ve pratik çözümler arayan ve tüm yeniliklere açık birisi


Leave a Comment.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.